Blogger netværk for ytringsfrihed

Skrevet d. 10. november 2007 kl. 11:15 af Lars Bachmann
Kategori: Blogs, Personligt, Politik

2 kommentarer


Mikkel DeMib skrev igår et meget interessant indlæg omkring bloggere og ytringsfrihed.

Som DeMib skriver, så bliver flere og flere bloggere idag truet med advokatbreve og stævninger fordi de udtrykker sig kritisk over for andre virksomheder og/eller privatpersoner. (Læs hans indlæg her: http://www.demib.dk/blogger-ytringsfrihed-681.html)

Men en weblog er jo netop et værktøj til at fortælle om sine tanker og i høj grad sine meninger. Så ytringsfriheden gælder vel også for bloggere? eller gør den?

Nu hører jeg selv til den gruppe af “små bloggere”, som DeMib nævner i hans indlæg, som ikke har råd til at hyre en dygtig advokat hvis der er nogen der ser sig sur på et indlæg jeg har skrevet, så jeg er ikke så godt stillet som “de store bloggere”, som har en solid økonomi eller en virksomhed bag sig.

Men på baggrund af DeMib’s indlæg er der startet en lille debat om, om man skulle starte et “blogger netværk for ytringsfrihed”, som bestod af både “store” og “små” bloggere, som kunne støtte hinanden, enten moralsk, økonomisk eller med juridisk bistand.

Lader du dig hindre i hvad du skriver, fordi du er bange for at blive truet med bål og brand, eller skriver du bare hvad du har lyst til, og så tager kampen op, hvis det kommer dertil?

Og i såfald, kunne du finde på at deltage i et blogger netværk for ytringsfrihed?

Opdateret D. 13-11-2007

Rosenstand har skrevet et indlæg om samme emne, og som man kan se hos deMib er der tilslutning til sådan et netværk.
Læs indlægget hos Rosenstand her

Andre indlæg i samme kategori

Var det ikke det du søgte? så prøv Google

2 kommentarer til “Blogger netværk for ytringsfrihed”


  1. Rosenstand

    2 years ago

    Første forudsætning for at bevare og udvikle et demokrati er ytringsfrihed. Og den skal vi både beskytte og forvalte. Så ja – jeg er med (men det er jo også min ide…;-) )

1 Trackbacks

  1. har bloggere ytringsfrihed? - Lars Bachmann:

    [...] har startet en lile debat om, om der er brug for et "blogger netværk for ytringsfrihed"? Posted: nov 10 2007, 11:12 af Lars Bachmann | med no comments Påklistret følgende tags: [...]

Skriv en kommentar

Tilmeld dig Conseo's nyhedsbrev.