Gør din hjemmeside verdenskendt

Skrevet d. 22. maj 2008 kl. 22:32 af Lars Bachmann
Kategori: Google,Internet,SEO

26 kommentarer


Jeg er færdig i SEO branchen. PC planet har i det seneste nummer af deres blad en artikel med overskriften – Gør din hjemmeside verdenskendt. Her afslører de hvordan man bliver et hit i søgemaskinerne med deres 3 trins guide.

Jeg vil nu citerer de vigtigste elementer i artiklen.

De fleste der har en hjemmeside, kender til begrebet meta tags. Det er ord der beskriver, hvad ens hjemmeside handler om, og det er de ord som søgemaskiner som Google først tager fat i.

www.metatags.dk kan man nemt lave sine egne meta tags lige til at copy paste ind på sin hjemmeside. Når man har lavet koden, skal man sætte det ind på sin indexside, altså forsiden af hjemmesiden. Hvis man vil være rigtig grundig, så gentager man manøvren for alle siderne, det hjælper rent faktisk.

Efter nogle få uger vil man opdage at forskellige søgesider – som Google og Yahoo – har været et smut forbi og samlet ens meta tags op. Men husk nu at det er dårlig stil at skrive “Sex, porno og gratis musik”, når nu hjemmesiden handler om frimærker. Der er mange andre der gør det, og det eneste man får ud af det, er sure besøgende, der smutter med det samme igen.

Næste afsnit i artiklen handler om backlinks, og jeg citerer igen.

Jo flere backlinks man har, desto mere interesseret bliver Google. Arbejdet går derfor ud på at blive registreret så mange steder som muligt. Start med alle dine bekendte der har en hjemmeside, og spørg om de ikke vil linke til dig. Du kan jo tilbyde at linke tilbage.

Så er det afsløret, så nu vil jeg gå i seng og tænke på hvilken branche jeg nu skal begå mig i ;)

Jeg vil lige for en god ordens skyld sige, at dette indlæg er skrevet med ironi, og at ovenstående kun er et uddrag af artiklen. Her er et link til artiklen på deres hjemmeside, men den er kortere end artiklen i deres blad.

Og ja, jeg har tjekket datoen på bladet, det er ikke et fra 2001 jeg har fået fat i, det er fra 2008 :)

Andre indlæg i samme kategori

Var det ikke det du søgte? så prøv Google

26 kommentarer til “Gør din hjemmeside verdenskendt”


  1. Frederik

    2 years ago

    PC Planet, Velkommen til 2008.
    Godt man ikke er i SEO branchen;-)


  2. Hans Skov

    2 years ago

    OMG, den skal man da ikke engang kunne kalde sig professionel SEO’er for at kunne se er helt gal.


  3. Oxkjær

    2 years ago

    Ak ja, har desværre også et par kunder som stadigvæk tror, at det de hørte tilbage i 2002 stadigvæk gælder, og derfor ikke altid kan forstå, at jeg er lidt efter deres tekster. Det hele handler jo bare om lidt meta-tags :-)

  4. Pinligt! Jeg kunne godt tænke mig at vide, hvem deres kilde er.. Men det sker igen og igen, og selv Computerworld, der jo er relativt seriøse, kludrer også ofte i det.


  5. Oza

    2 years ago

    Jeg er chokeret! At mange har svært ved at optimerer sit site selv, kan måske hænge sammen med at der står en masse sludder hist og pist. (bl.a. i denne artikel)


  6. Kim Andersen

    2 years ago

    Det er jo nærmest grotesk at et stort magasin som PC Planet, kan skrive sådan en artikel. Hvorfor bruger de ikke lidt tid til at sætte sig ind i tingene, og så får skrevet en bedre artikel?
    Jeg er ikke professionel SEO’er overhovedet, men ved da den ikke er helt god den artikel. Det er ikke meget research der skal til…


  7. Rosenstand

    2 years ago

    Det bør jo lære os, at vi ikke skal tro på særlig meget af det, vi læser i den slags magasiner og aviser. Når PC Planet, Erhvervsbladet etc. er eksponenter for så elendig journalistik, når det handler om SEO – så er de det vel også, når det handler om alt muligt andet.

    Tænk på alle de artikler i aviser og magasiner, vi tager for gode varer, fordi vi ikke ved bedre… Flertallet af dem er sikkert lige så forvrøvlede som det, stort set alle danske medier skriver om SEO, Google etc.


  8. Bachmann

    2 years ago

    Det er faktisk en skræmmende tanke Rosenstand.
    Prøv bare at tænk på alle de informationer vi bliver bombarderet med hver dag, hvor vi automatisk lagrer de i vores små hjerner, netop fordi vi regner med og stoler på at det kommer fra pålidelige kilder, når det nu er højtuddannede journalister der bidrager med det?

    Jeg tror skepsis er en sund ting. ;)


  9. Christian Foged

    2 years ago

    Nøj…. Og det er ikke engang 1. april.

    Favoritten i den sammenhæn er helt klart den belærende sætning:

    “Men husk nu: det er dårlig stil at skrive ”sex, porno og gratis musik”, når nu hjemmesiden handler om frimærker. Det er der mange andre der gør, og det eneste man får ud af det, er sure besøgende, der smutter med det samme igen.”

    ….sq hele den artikkel der er dårlig stil :D

    PS: Note til selv, opdater min frimærkeside med sex, porno og gratis musik tags ;)


  10. Lars Krogh Jensen

    2 years ago

    Men det viser jo også meget godt, hvorfor vi er så mange, der kan tjene penge på at lave SEO, selvom vi ikke alle spiller i Champions League – det er bare for uigennemskueligt for de fleste, når der er så mange parametre og så mange mærkelige idéer…


  11. Vadskær

    2 years ago

    Ja – det er utroligt, at medierne tror, at det hele er gjort med et par meta-tags, men jeg tror nu, at alle deres elendige artikler bare skaber god buzz omkring jeres fag.

    Jeg vil nu mene, at man roligt kan optimere sin frimærkeside til “sex porno og gratis musik”. Chancen for at man skulle komme på de første 100 sider i Google er vist lig nul, så det er nok begrænset, hvor mange sure besøgende, man får ud af det.


  12. Mikael

    2 years ago

    Og endnu engang vil jeg bare sige: Derfor læser jeg ikke aviser og ser ikke “nyhederne”. Hvis der er noget jeg vil vide, så finder jeg en fagmand og ikke en journalist.


  13. Vadskær

    2 years ago

    @Mikael – nå så radikal er jeg nu ikke. Jeg elsker at læse avis, men vil mene, at det er et spørgsmål om, at man udvælger sine informations-kilder med omhu. Her har Bachmann bare fået fat i en tvivlsom kilde. Det kan ske for selv de bedste (tog mig selv i at læse Ekstra Bladet for nyligt).


  14. Kevin

    2 years ago

    Jeg tror de manglede indhold, så de tog lige en artikel som de skrev for LANG tid siden, for “den er da lige så god som ny!” LOL


  15. Rosenstand

    2 years ago

    Verden er fuld af fejlinformation – sådan er det bare. Tænk f.eks. på virksomheder, der gør et stort nummer ud af at beskrive, hvor travlt de har, og hvor mange penge de tjener – men hvor regnskaberne taler et helt andet sprog. Eller hvor næsten panisk jagt efter kunder sætter den påståede travlhed i perspektiv. Præcist den slags information er nem at gennemskue, og det bliver den jo også hver gang.

    Meget værre er det, når der er tale om “rådgivning” som den, PC Planet giver her. Den kan direkte skade dem, der i god tro følger den. Og den slags får da mig til at revurdere, hvor megen vægt jeg skal lægge på andre artikler i diverse medier.

    Lars: Du må jo også af og til ryste på hovedet af det, du læser om mad og ernæring? Nu er jeg jo begavet med en hustru, der kan koge bukserne af de fleste kokke (i overført betydning altså…), og hun ryster tit på hovedet af “10 gode slankeråd” og den slags.

    God weekend!


  16. Vadskær

    2 years ago

    Generelt kan man sige, at med slankekure og SEO skal man virkelig vælge sine rådgivere med omhu ;o)


  17. Rosenstand

    2 years ago

    Nemlig – og det gælder også investeringsrådgivere! Been there – done that – got the T-shirt :-)


  18. C. Heinrich

    2 years ago

    Ja den er ikke faldet heldigt ud den artikel. Vi ser det gang på gang at de pludre virkeligheden til med et par hurtige skud fra hoften.

    Men for min skyld er det fint nok. Giver mig bedre muligheder på markedet, mens normale mennesker kastes i vildføre omkring SEO. Sidder nok en direktør eller to og læser den artikel og sætter deres “bedste IT mand” på sagen for at lave PC Planet SEO.


  19. Fira

    2 years ago

    Ja – det er utroligt, at medierne tror, at det hele er gjort med et par meta-tags, men jeg tror nu, at alle deres elendige artikler bare skaber god buzz omkring jeres fag.


  20. Vadskær

    2 years ago

    Lars – din blog er vist blevet kendt for at ha’ no-follow på links. Se lige Fira’s kommentar her. Det er jo bare sakset fra en tidligere kommentar. Det der no-follow-halløj kommer tilbage til dig nu.


  21. Bachmann

    2 years ago

    Jeg må til at være lidt mere vågen ;) Linket er hermed slettet.


  22. Kasper Hamann

    2 years ago

    Hehe

    Ja, det må siges at være basal viden de ikke ved noget om. Så er det bedre at tie stille.

    Jeg tænker på, om ingen af jer eksperter har taget kontakt til PC Planet og fortalt dem, at de er helt galt på den?
    Hvis det var mig der var eksperten ville jeg da gøre det ;-)

    Men ok – I kan selvfølgelig bedre sælge jeres viden til alle dem der læser bladet – når de finder ud af det ikke virker

    Take Care

    //Kasper Hamann


  23. Bachmann

    2 years ago

    Jeg kunne forestille mig at PC Planet har set dette indlæg, hvis de da ellers går deres webstatistikker igennem. Men det er selvfølgelig langt fra sikkert at de gør det ;)

    Der vil være nogen som “gør det selv”, og opdager at det ikke virker for herefter enten at konkludere at søgemaskineoptimering ikke virker, eller kontakte et SEO firma som kan hjælpe dem, men jeg ville hellere at at folk blev korrekt informeret, da den slags artikler er med til at give folk en holdning af at søgemaskineoptimering er “gør det selv”-arbejde, og at det derfor er penge ud af vinduet at få en søgemaskineekspert til at hjælpe.

    Apropos: http://www.larsbachmann.dk/soegemaskineoptimering-hvor-svaert-kan-det-vaere.html


  24. John

    2 years ago

    Jeg har læst artiklen (i bladet)
    Nu skal man jo også lige tænke lidt på hvem artiklen henvender sig til.
    Jeg kunne da snildt anbefale en nybegynder at bruge FrontPage til at lave sin første hjemmeside i, selv om det stinker :0)
    Man skal krybe før man kan gå. Jeg tror, at artiklen er ment som et lille skub til at komme igang og ikke mere, det er nok ikke for at true jer gamle web-banditter på tegnebogen ;0)

    Mvh.


  25. Mongi

    2 years ago

    Generelt skal man vist være varsom med at lægge alt for meget vægt på alle disse tidsskifter og deres artikler.
    Denne er nok et meget godt eksempel på, hvor meget research (eller mangel på samme) der er lagt i forarbejdet til artiklen.

    Mvh
    Mongi


  26. Bachmann

    2 years ago

    Hej John
    Der er som sådan ikke noget i vejen med at lave sin første hjemmeside i Frontpage, så længe det er en hobby side, som er målrettet venner og famillie. Skal man bruge hjemmesiden professionelt, så er Frontpage bare ikke godt nok.

    Det er muligt at artiklen kan være et skub til at komme i gang, men så var der andre og vigtigere ting de skulle have taget fat på en keyword tags. Artiklen er simpelthen ikke up to date.

Skriv en kommentar

Tilmeld dig Conseo's nyhedsbrev.