Newz.dk skriver i dag om en ny service fra Google. Servicen hedder Google Latitude, og er en lille aplikation man installere på sin mobiltelefon. Herefter kan man så tilføje sine venner og via Google maps og GPS se hvor de befinder sig henne.
Det er selvfølgelig et skridt nærmere den overvågning vi alle er så bange for, men man bestemmer selv hvem der skal have adgang til ens position, og man kan tænde og slukke programmet efter behov.
Jeg syntes det er en meget sjov feature, og kan godt se ideen i det, hvis jeg er en tur i byen og så kan se på min telefon hvor mine venner befinder sig.
Men prøv det selv – Besøg google.com/latitude og installer programmet.
OPDATERET D. 07/02
Wired har lavet en liste med 10 programmer man kan bruge på sin mobil, kombineret med GPS.
Sjov feature! Næste gang jeg er i byen så ringer jeg til dig Lars, så kan du lige fortælle mig hvor jeg er
Hej Thomas
Det gør du bare
Jeg skal nok guide dig igennem alle de mange kringlede gader og stræder der er i Hadsund
Det må også give nogle gode muligheder for at tilpasse Googles SERP geografisk. En søgning på ‘pizza’ bør resultere i det pizzaria, der ligge lige om hjørnet, men er så svært at finde.
Anyway, så ligger der nok også nogle AdWord kroner og venter for enden af regnbuen. Google kan tjene kassen på at vide noget om personers geografiske placering!
Det er jo ikke fordi det er en nyskabene idé, da det er set før, men nu er det jo google! Så er det sikkert også gratis, i modsætninger til de alternativer jeg har haft fundet. Ulempen ved google latitude er vel at man skal hente kortet hver gang man bruger det? I modsætning til div. gps producenter, hvor man har kortet installeret på telefonen/enheden.
Som Søren siger, så skal der nok ligge nogle AdWord penge et sted til at finansere det.
Spændende tiltag fra google, jeg håber de forstår at fastholde fokus på tænd/sluk funktionen så der ikke starter skræmmekampagner om “overvågningssamfund” og lignende fra dem der nu er imod den nye service.
Alligevel er det lidt skræmmende at man sådan kan følge hinanden.. men skal godt nok installere det på mobilen, og tillade andre at se hvor man er.. men alligevel
Bigbrother is Watching… hehe..
Det er sgu’ genialt, når man er på Roskilde Festival og ikke kan finde de andre, når man lige har hentet øl
Jeg har sendt en mail til en god ven, men når der klikkes på linket, gives besked på, at servicen ikke findes i dit område.
Betaler man i øvrigt for denne service?
@Michael: Jeg ved ikke hvorfor servicen ikke findes í hans område. Det er gratis at bruge Google Latitude, du betaler dog for trafikken, vi dit mobil abonnement, med mindre du har en aftale om fri trafik.
Enhver med lidt kynden kan hurtigt installere det program på kærestens mobil uden at vedkommende ved det.
Det er en nem måde at holde styr på kæresten, men det vil uden tvivl give nogle problemer. Gad vide, om der faktisk er en lov imod at installere et sådant program uden tilladelse på kærestens mobil?
Endnu en tjeneste fra Google. En af de mange. Gad vide om Google en dag overtager vores verden?
Andreas@ Man kan uden problemer installere det på kærestens telefon, uden hendes accept, men det er ikke lovligt.
Sjov feature, men ikke så fedt at installere den på andres telefoner uden deres viden og samtykke.
Gad vide hvornår at man får lov til at se hvor ens venner ringer fra?
Mvh.
Nikolaj
Hej.
Har nogen af viden om, hvorfor det ikke virker på ens laptop…??
Hej Lars, spørgsmålet har ikke noget med vores site at gøre, men jeg har en snak med en person om hvorvidt det er bedst at lave f.eks 4 webadresser som linker diretke ned i 4 forskellige specifikker områder på ens site, eller om man hellere skal lave 4 andre site som handler om de 4 spicifikke områder.
Jeg ser fremtil at hører fra dig, da denne snak har gået over en meget lang periode?
Hej Søren
Hvis du har 4 nye domæner, som der aldrig har været indhold på, så har det ingen værdi bare at lade dem pege på dit primære website. Så er det bedre at skabe noget godt, brugbart og relevant indhold på disse domæner, og så linke til det primære domæne.
Har jeg forstået spørgsmålet korrekt?
hvis man installere det på en tlf uden at vedkommende ved det ….vil de så kunne se at programmet kører hvis de feks bliver søgt ?
og hvilke tlf virker det med og er der en en ekstrapris for det ?……..og er det helt umuligt at få denne søge funktion på mod tlf over ens bærbar ?
Det virker ikke, hjælp mig!!
Super fed feature! Det eneste problem er jo så, at alle venner også skal have det og bruge det …
hej er der ikke en måde man kan finde sin mobil på google alset trekke den på et pogram til min pc mange tak fra brian
@brian, kan du bruge det her link https://www.google.dk/latitude? Hvis jeg går derind kan jeg i hvert fald finde min egen telefon, i det omfang min telefon er sat op til at dele sin lokation selvfølgelig.