Udgiv dig for at være Google bot

Når vi surfer på nettet, og laver forespørgsler til forskellige webservere, så bliver identificeret ud fra vores browser, land, skærmopløsning og en masse andre ting.

Det vi typisk ser er helt almindelige websider, men hvad nu hvis vi klædte os ud som en Googlebot?

Det er nemlig ikke altid at en Googlebot bliver præsenteret for det samme, som det du ser. Det kan der være forskellige årsager til, og en af dem kan være cloaking. Så hvis du har mistanke om et site der bruger cloaking, så kan du tjekke den på denne måde.

OBS: Dette virker kun i Firefox.

Åben Firefox og skriv about:config i adresse feltet.

Herefter højreklikker du et sted på siden og vælger > Ny > Streng.

I dialogboksen der kommer frem skriver du: general.useragent.override og trykker OK.

I næste boks skriver du: Googlebot/2.1 (+http://www.googlebot.com/bot.html) og trykker OK.

Det der nu er sket, er at du vil surfe forklædt som en Googlebot. Du kan evt. teste det ved at besøge denne side: http://msdn.microsoft.com/en-us/default.aspx

Hvis du ser en tekst version, så virker det.

God fornøjelse med det. ;)

GD Star Rating
loading...

Andre indlæg der måske kunne interesserer dig:

  1. Google tips – Fremhæv søgeord Dette er ikke nogen nyhed, så de fleste af jer kender den sikkert....
  2. Google Toolbar kan være farlig Har du Google Toolbar installeret? Det har jeg i min Internet Explorer, og...
  3. Endnu en dag i SEO branchen Når man arbejder med SEO, og online mediet generelt, og Google især, så...

Skrevet af Lars Bachmann

Iværksætter og Wordpress nørd. Laver Wordpress løsninger og online markedsføring i min virksomhed Conseo. Så står du og mangler Wordpress hjælp, så hyr mig her - Husk også at tilmelde dig mit nyhedsbrev
Tak fordi du kiggede forbi og læste med. Du kan skrive en kommentar her eller tilmelde mit RSS feed til din favorit feed reader.

Husk også at tilmelde dig mit nyhedsbrev

6 kommentarer til Udgiv dig for at være Google bot

  1. Det kunne godt være at man skulle gøre det :D

    Man “burde” jo blive præsenteret for det samme indhold ligemeget hvad.

    Er du selv en Googlebot nu? hehe

  2. Jeg er altid Googlebot 2.0.

    Det giver også adgang til diverse fora, hvor man normalt skal være medlem.

    Der udover morer det mig, at folk jævnligt skriver “jeg kan se, at Googlebot har været forbi min side, men hvorfor indexerer Google så ikke siden?”. Tjah – det er ikke altid, at ting er, hvad de ser ud til at være.

  3. Rasmus

    Der er også lavet et Firefox add-on, der gør det lidt lettere at skifte useragent:
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/59

  4. Fin post. Har selv brugt tricket længe. En lille reminder:
    Husk at gemme den oprindelige tekst, før du gemmer. Da jeg ændrede det første gang, gik der sgu lang tid med at ændre den tilbage igen :)

  5. Vil man ikke kunne opdage disse ufine tricks ved at se den “cachede” version af siden? eller kan de gøre det således, at denne ligner den side vi andre ser?

  6. @Tommy
    Apropos at gemme den oprindelige tekst, ved du så hvor man kan finde den igen, for jeg kender en som glemte det ;)

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*